Finola-Dream-Logo-symbol

Finola's Dream

Kedysi dávno, za hviezdnatej noci plnej mesiaca, celá komunita Baltov po obvyklých rituáloch pri splne sladko spala, až na mladé dievča Finolu, ktorá nemohla zaspať. Cítila úzkosť a trápil ju pocit, že v živote ešte nedosiahla niečo dôležité. Mala pocit, že ešte nedosiahla sebarealizáciu. Cítila volanie svojej duše, ktoré ju povzbudzovalo, aby išla pomáhať ľuďom. Hoci sa jej komunita stretávala s rôznymi zdravotnými problémami, pociťovala nedostatok potravín a iných potrebných materiálnych vecí, nevedela, ako im pomôcť, hoci možno úprimne chcela.

V tú noc o letnom slnovrate, keď sa jej nepodarilo zaspať, vstala z postele a vyšla na neďalekú mohylu s mimoriadnym výhľadom na nočnú oblohu. Na oblohe žiarili tisíce hviezd a Finola obdivovala jednu z nich menom Jitřenka. Objala dub a snažila sa upokojiť svoju dušu. Zistila však, že je to nesmierne ťažké. Modlila sa za všetko, čo ju obklopovalo, od flóry a fauny až po životnú silu kolujúcu celým svetom.

Keď zapálila malé ohnisko, aby nezmrzla, modlila sa za oheň aj za svetlo a zvuk praskajúci zo zapáleného ohňa. Neustále sa modlila aj ku všetkým nebeským telesám, k Mesiacu, Slnku a všetkým hviezdam žiariacim na oblohe. Objímajúc dub ho tiež prosila o pomoc, múdrosť a poznanie, aby konečne dokázala pochopiť volanie svojej duše. Rozmýšľala, čo jej chce každý deň povedať, nedovoľujúc jej sústrediť sa na žiadnu prácu ani v noci zaspať. Modlila sa a plakala, ďakovala a prosila o pomoc vodu a zem a mohylu, na ktorú jej kvapkali slzy.

Dievča, obklopené ohňom, mesiacom v splne a svetlom hviezd, sa snažilo odlievať runy z kameňov, aby zistilo, aká bude jej budúca cesta a prečo je jej duša taká nepokojná. Pri pokuse o výklad rún sa objavovala stále tá istá odpoveď – počkať. Dievča sa modlilo, plakalo, rozprávalo sa so svojím okolím tak dlho, až nakoniec od únavy zaspalo, objímajúc storočný dub. Počas sladkého spánku zažila prorocký sen, (takýto dar mala od útleho veku, ale nikdy si ho neuvedomila).


Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

V jej sne sa okolo ohňa zhromaždil obrovský dav. Všetci pozerali na oblohu, pili zelenú vodu a mrmlali si “hem-hem-hemp, konope”. Neskôr sa dievčaťu vo sne zjavila malá skupina žien z jej komunity. Niektoré z nich siali semená, iné niečo šili, zatiaľ čo ďalšie ženy zbierali zelené listy. Neskôr sa sen opäť objavil pri krbe. Tentoraz však uprostred pahreby obklopenej ľuďmi už nebolo ohnisko, ale samotná Finola. Vykonávali obetné rituály a spievali, pričom v rukách držali korene, semená a listy zelenej rastliny.  Jeden po druhom ich kládli dievčaťu na kolená. Všetci sa točili okolo nej, tancovali a vyjadrovali vďačnosť celému stvoreniu za dievčinin objav.

Neskôr mala Finola sen, že vyrába nápoj, semená a ďalšie produkty, ktoré budú ľudia v budúcnosti používať. Práve tie sa dievčaťu zdali veľmi veľmi zvláštne. Nikdy predtým nič také nevidela. Po tomto obraze jej niekto vo sne pošepkal. “Vstaň, Finola, a choď, ukáž všetkým zelené zlato, ktoré vytvorila táto zem. Pomôže nielen tvojmu spoločenstvu, aby sa uzdravilo, ale pomôže aj všetkým, aby zostali silní a zdraví, mali jedlo a laná na rybárske lode; pomôže aj nenarodeným deťom, aby zostali zdravé. Finola, toto je cesta tvojej duše.”

Hlas zmizol a dievča sa zobudilo pred svitaním. Spotená potriasla hlavou v snahe uniknúť z takéhoto sna. Prebrala sa a napokon otvorila oči, vstala a ponáhľala sa späť k dedinčanom. Zostúpila na cestu k mohyle, trochu nezvyčajnú v porovnaní s tou, po ktorej zvyčajne kráčala. Finola sa ponáhľala späť skôr, než si niekto všimol, že celú noc strávila na mohyle úplne sama. Cestou domov zakopla o kamienok a spadla na zelené pole plné vysokých rastlín s nezvyčajne silnou vôňou. 

Zrazu sa jej opäť zjavili záblesky z nedávneho sna a zažila hlboké uvedomenie. Uvedomila si, že v sne jej komunita ďakovala za to, že jej ukázala vlastnosti, výhody a využitie tejto zelenej rastliny. V sne boli tie korene a semená hodené na kolená dievčaťa hlbokými a mocnými koreňmi od Baltov, jej predkov. Sú to vedomosti s rozsiahlou a nevyčerpateľnou históriou, tradíciami a konopnou kultúrou, ktoré po putovaní baltských kmeňov po celom svete upadli do zabudnutia a stratili sa v čase.

Dievča si túto zelenú rastlinu natrhalo a počas chôdze si opakovalo, aby nezabudlo slová vyslovené vo sne: “hem-hem-hemp-hemp-hemp, hem-hem-hemp-hemp-hemp”. Po návrate do svojej komunity sa dievča podelilo o svoj prorocký sen so všetkými rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi a inteligentnými členmi svojej komunity. Všetci muži sa okamžite rozbehli na toto pole za dievčaťom. Keď išli k zelenému konopnému poľu, zmätene krútili hlavami, nechápajúc, ako je možné, že ho nikdy predtým nevideli.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Dlhý čas testovali túto rastlinu na všetky spôsoby. Sušili ju, tkali a opäť si ju zasievali, a tak našli to, čo by sa im hodilo na jedlo. O rok neskôr sa dievčine splnil sen. Skupina žien Baltov po čase získala konopné semená z pravého obilia, iné šili konopnou niťou oblečenie, muži omotávali laná pre rybárske člny a tiež používali laná na upevnenie striech svojich domov. Finola zatiaľ zbierala listy a varila zelený pokrm z tekutiny. Vždy, keď ten či onen člen komunity ochorel, Finola dala zelenú tekutú misku a všetkým nariadila, aby tohto človeka nerušili. Pacientovi by povedala, aby išiel spať. Po vypití jej zeleného tekutého pokrmu sa pacient niekedy po dvoch alebo troch dňoch hlbokého spánku zobudil a cítil sa zdravý, svieži a plný života.

Celá komunita z toho bola nesmierne nadšená, takže jedného večera, počas návratu Slnka, členovia komunity zorganizovali pre Finolu obetný obrad, aby jej vyjadrili svoju vďačnosť. Všetko sa udialo presne tak, ako v jej sne. Lenže tentoraz pri ďakovaní celému stvoreniu a dievčaťu, ktoré konope našlo, pomenovali Balti toto konope po Finole. Zasvätili Finolu za strážkyňu a liečiteľku konope. Finolu zasiahol pocit, že konečne našla cestu svojej duše. Už ju netrápilo volanie jej duše, tá ju len stále viedla vpred a pomáhala dievčaťu uskutočňovať jej ciele a sny.

Každý rok sa v najkratšiu letnú noc prechádzala po mohyle pod oblohou v splne mesiaca. Lenže tentoraz už nebola sama, ale s celým spoločenstvom. Všetci, ktorí sedeli pri storočnom dube, ďakovali celému stvoreniu, milovanej Jitrnici a splnu mesiaca za to, že osvetlili Finolinu cestu. Keď ju volanie duše viedlo k objavu zeleného zlata, celé stvorenie bolo s Finolou; boli tu pre ňu, pomáhali jej, keď ich o to požiadala, ďakovala, modlila sa a verila v nich.

O niekoľko tisíc rokov neskôr konope podliehalo rôznym osudovým procesom. Dnes je však opäť medzi nami. Konope, ktoré preniklo do krvi našich predkov, pomohlo vychovať mnoho generácií. Z nich sa narodili nielen litovskí hrdinovia, ale aj súčasné litovské deti. Aj vás všetkých, milí čitatelia, každého z vás, ktorí práve čítate túto legendu. Predkovia Baltov poskytli dievčine cenné vedomosti, jej poslaním bolo vrátiť ľudí k prírode, k spoločenstvám, ako aj povzbudiť všetkých k zdravému životu a používaniu produktov z prírody.

Viete však, prečo to čítate? Keď bola Finola ešte veľmi mladá, jedného dňa pri zbere konope objavila hlavičku púpavového semena. Rozfúknutím bielych plamienkov vypustila do vzduchu svoj sen, v ktorom prosila všetky deti budúcnosti, aby rovnako ako ona objavili spojenie s prírodou a dozvedeli sa viac o konope, tomto zelenom poklade Zeme. Zároveň požiadala, aby sa v prípade, že sa na ňu niekedy zabudne, našiel človek, ktorý oživí konope ako za jej čias. To jedno dievča, ktoré bude mať spojenie s prírodou, bude snívať o tejto legende a zapíše ju na kus bieleho papiera, aby zabezpečilo nadčasovosť príbehu.

Customer satisfaction

Táto legenda, ktorú napísalo jedno dievča, putovala tisíce rokov, až sa jedného dňa dostala k obyvateľom Švédska, ktorí sa snažili vybrať meno pre druh konopného vlákna na pestovanie. Tento špecifický druh konope sa dodnes používa na výrobu semien, lisovanie oleja, sušenie kvetných hláv a listov na čaj. Používa sa aj na rôzne iné produkty pre zdravie. Preto Švédi pomenovali tento druh po dievčati Finole ako poďakovanie za to, že tento zelený dar prírody znovu objavila a zachovala pomocou legendy.

Prešlo veľa rokov, veľa vecí sa zmenilo, ale dnes konope zažíva renesanciu, svoje oživenie. Znovu sa objavuje, znovu sa používa a ľudia si ho veľmi cenia, rovnako ako za dávnych čias Finola. Po mnohých rokoch, ktoré uplynuli od tohto príbehu, sa na názov konope v histórii mnohokrát zabudlo. V súčasnosti sa na letný slnovrat, najkratší deň v roku, ľudia vydávajú hľadať kvet papradia a vykonávajú rôzne rituály. Oslavovali ho Rasas (rasa – trblietavé kvapky rosy pokrývajúce lúky) a Jonai (eng. Johns), pred dávnymi vekmi v tú istú noc, keď sa slávil polotieň, Finola so svojou komunitou uctievala konope. 

Hoci starodávny sviatok uctievania konope už nikto neslávi, konope sa postupne vracia nielen do života poľnohospodárov, ale aj do ľudských kuchýň a zdravotníckych zariadení. Pokiaľ ide o Baltov, tí zostali našimi predkami. Sú to naše korene, semená, z ktorých sa zrodil náš národ a Litovčania, naši starí rodičia, rodičia a vznikli sme my. V našich žilách prúdila a prúdi krv Baltov. Vytvorili si jedinečné spojenie s prírodou a rastlinami a mimoriadne si vážili svoje spoločenstvo.

Neviem, ako vy, ale my by sme sa chceli vrátiť k prírode, zhromaždiť vás všetkých do spoločenstva, ktoré podporuje zdravý životný štýl, a povzbudiť vás, aby ste konzumovali podstatne viac produktov z prírody. Všetky produkty, nielen konope, sú totiž čarovné, pretože sú vypestované na našej matičke Zemi. Sme deťmi našich predkov a svojimi skutkami môžeme vrátiť ducha našich predkov a uplatniť všetko dobré v súčasnom živote.

Kto sme? Rovnaké ľudské bytosti ako všetci, ktorí chodia po tejto zemi. Jedineční sme tým, že stále vytvárame rôzne výrobky z konope, ako to svojho času robila Finola. Konopné listy a púčiky sušíme na čaj, vyrábame korenie, semená, lisujeme olej, miešame ich extrakt s medom. Pomocou konope chceme pomôcť vašej rodine vytvoriť harmóniu so sebou samou a so svetom. Chceme zlepšiť vaše zdravie a pohodu a inšpirovať vás k návratu ku koreňom a k sebe samým. Podporujeme spolupatričnosť, priateľstvo, spojenie s prírodou a zachovanie hodnôt našich predkov.

Pri každom objatí stromu sa zamýšľame nad tým, aké úžasné by bolo spoznať svoj pôvod. Kto sú vaši predkovia? Aká je vaša história? Sú tieto hodnoty dôležité aj pre vás? Ak áno, radi by sme vás hrdo pozvali do nášho spoločenstva. Ak sa stane, že sa jedného dňa nebudeme môcť všetci spoločne stretnúť, chceli by sme vás povzbudiť, aby ste objali strom alebo si len predstavili, že objímate storočný dub spolu s celou komunitou a všetkými svojimi blízkymi. V mysli si vytvorte exkluzívny sen, nakreslite si ho vo svojej fantázii, zapíšte si ho a udržujte ho, kým si neuvedomíte, že toto volanie vašej duše, váš sen a vaša túžba sa už splnili. Nikdy nezabúdajte nasledovať svoje želania, vízie a sny a premieňať ich na ciele; vytrvalo za nimi choďte, kým ich nedosiahnete. Pamätajte, že keď niečo urobíte pre dosiahnutie svojho cieľa, skôr či neskôr sa všetko splní a stane sa skutočnosťou aj bez sna.

Finola-Dream-Logo-symbol